A cukorbetegég emberekben és állatokban egyaránt előforduló hormonális betegség. A test „egészét” érinti, ennélfogva valamilyen szinten a legtöbb szövet működésére kihat. Vannak olyan szervek amelyek funkcióját különösen befolyásolja, ilyen az idegrendszer, a máj, az emésztőrendszer, a hasnyálmirigy, a bőr és a szem.
A humán gyógyászatban rendkívül magas szinten történik, történhet a cukorbetegek gyógykezelése, a legtöbb ember jó életminőséggel élheti a mindennapi életét. Az állatorvos-tudomány is igyekszik lépést tartani e kórkép kezelésével, és ma már négylábú kedvenceink is megfelelő ellátást kaphatnak, amennyiben a gazda képes ellátni az állatát. Ez nem kis terhet ró az állattartóra; hasonlóan mint embereknél szigorú étrendre, az inzulin injekció beadására, a vércukor monitorizálására, szakszerű gondozásra van szükség. Emellett – ha valamely szembetegség is társul a cukorbetegséghez – a szemek kezelése még inkább megterhelő lehet. Mindezekkel együtt a gyakorlatban azt látjuk, hogy a kezelés rutinját rendkívül sok gazda képes megtanulni, betartani, így sok évvel meghosszabbítható a kutyák vagy macskák élete, életminőségük és élethosszuk is hasonló lehet mint egészséges társaiké.
Bővebben a kutya, macska cukorbetegségéről dr. Bády Diána diabetológiával foglalkozó kolléganő FB oldalán (Társállat diabetológia néven) is tájékozódhatnak a gazdák akik érintettek vagy érdeklődnek a téma iránt.
Milyen elváltozások alakulnak ki a kutya és macska szemében cukorbetegség következtében?
A legjelentősebb a szemlencsékben kialakuló lencsehomály, azaz a szürkehályog, másnéven cataracta. Ez a tünet tipikusan hirtelen (napok vagy hetek alatt) alakul ki cukorbeteg állatoknál. Egy nagyszámú esetet feldolgozó tanulmány szerint a cukorbeteg kutyák 80%-ában a betegség kezdetétől számítva 16 hónapon belül kialakul a szürkehályog. A hirtelen kialakuló látásvesztés gyakran félelmet kelt az állatban, megijed, nem mer felkelni, mozogni, néha depresszívvé, apatikussá válik. Idővel némileg hozzászokik ehhez az állapothoz az állat, de életminősége jelentősen romlik.
Tulajdonképpen miért hat ilyen módon a vérglükóz szint emelkedése a szemre, azon belül is a lencsékre?
Hyperglikaemia (magas vér glükóz szint) esetén a szemlencsében olyan metabolikus folyamatok zajlanak, amelyek során a „többlet” glükóz un. szorbitollá metabolizálódik aldózreduktáz enzim* hatására. Az akkumulálódó (felhamozódó) szorbitol nem tud a szem lencsén átdiffundálni, hiperozmotikus környezetet hoz létre, ami folyadék-beáramlást okoz a lencsébe. A szemlencse duzzad, úgynevezett duzzadó másnéven intumescens cataracta alakul ki. Ennek az a következménye, hogy a szemlencse vékony tokja igen könnyen megreped, ami súlyos gyulladást okoz, és sajnos növeli a műtéti szövődményeket. Emiatt a cukorbeteg állatok szürkehályog műtéte relatíve sürgős műtétnek minősül.
*Ez az az enzim, ami macskákban kisebb mennyiségben van jelen, ezért ritkább cukorbeteg macskákban a szürkehályog előfordulása mint kutyákban.
Megelőzhető-e a szürkehályog kialakulása cukorbeteg állatoknál?
Rendkívül nehéz megelőzni a szemtüneteket, mivel állatok esetén szinte elkerülhetetlen egy-egy vérglükóz kiugrás, nehezebb a vércukorszint követése és ellenőrzése mint emberek esetében. A jövőben remény szerint várható olyan helyi készítmény forgalomba kerülése amellyel a cukorbeteg állatokban megelőzhető a szürkehályog kialakulása, egyelőre azonban nincs rendelkezésre álló készítmény.
Hogyan orvosolható a cukorbetegség okozta szürkehályog?
A szürkehályog gyógykezelése műtéti úton történik. A szürkehályogműtét kutyák és macskák esetén sajnos relatíve magas arányban jár komplikációval, szövődménnyel, ez nagy különbség a humán és az állatorvosi szürkehályog sebészetben. Az állatok nagyrésze látóképes lesz műtét után, de kisebb hányaduknál felléphet szövődmény akár a műtétet követően rövidtávon, de évekkel később is. A leggyakoribb, és egyben legfélőbb szövődmény a magas szemnyomás un. glaukoma kialakulása, egyes egyedekben 10- 20% os gyakorisággal is akár. Természetesen magasabb komplikáció eséllyel kell számolnunk, súlyos gyulladásos előzményeknél, ha már az állatnak eleve magasabb a szemnyomása, régóta fennálló lencseelváltozásnál, vagy ha a szemlencse elmozdult a normál helyzetéből. Cukorbeteg kutyáknál az elve gyakran alacsonyabb könnytermelés szigorúan ellenőrizendő, gyakran tapasztalunk könnyszekréció csökkenést a műtétet követően, ez azonban általában sikeresen orvosolható helyi kezeléssel (szemcseppes kezelés)
Előfordul- e, hogy mi állatorvosok sem javasoljuk a műtéti beavatkozást?
Abszolút, igen. Nagyon idős, nem megfelelő általános állapotú, egyéb súlyos betegségek fennállásánál a szürkehályogműtét komoly mérlegelést igényel. Meg kell említeni, hogy sajnos lehetnek anyagi korlátok is, drága beavatkozásról van szó, az egyik legmagasabb anyagárú beavatkozás. Ráadásul a cukorbeteg állat egyéb ellátása (speciális táplálás, inzulin stb.) is anyagi terhet ró az állattartóra.
Mi történik azokban az esetekben, ahol nem megoldható az állat műtéti gyógykezelése?
Ilyen esetekben az állat sajnos a látását nem nyeri vissza, azonban gyulladáscsökkentő szemcsepp alkalmazása mellett a hosszútávon előforduló szövődmények esélye csökkenthető. A szürkehályogos szemlencse ugyanis számos degeneratív folyamatot okoz a szemben (például szemgyulladást, szemlencse instabilitást), amely a szemgolyó elvesztésével járhat, de szemcseppes kezelés mellett ezek esélye csökkenthető, illetve gyakran elkerülhető.
Hogyan zajlik egy ilyen beavatkozás?
A sebészi ellátás altatásban zajlik, bizonyos műtétet megelőző vizsgálatokat követően. A műtétnek sok lépése van, egy rövid videóval adunk betekintést a szürkehályog műtét menetébe:
http://allatorvos-szemeszet.hu/videok/kutyamacska-szurkehalyog-mutet-bemutatasa/
Fenyves Ildikó