Blog

Ahogyan a szaruhártya fekély betegségről szóló tájékoztatóban olvasható, egyes komplikált, mély macska, kutya szaruhártya fekély esetében műtéti ellátást javaslunk. A szaruhártya (cornea) műtéti lehetőségei rendkívül sokfélék, a szemészetnek ez a területe rohamosan fejlődik mind a humán, mind az állatorvosi szemészetben.
A sikeres műtéti ellátás két alapvető feltétele a technikai háttér valamint az elegendő és megfelelő szakmai tapasztalat. A technikai háttér alatt a megfelelő nagyítást biztosító szemészeti operációs mikroszkópot és a mikrosebészeti műszereket értjük. Ezek segítségével precíz módon tudunk mikroszkopikus méretű szöveteket operálni, amely nagyon fontos dolog a szemészetben, főként a szaruhártya műtéteknél. Ahhoz, hogy a sebgyógyulás minél gyorsabban menjen végbe, minél kisebb legyen a műtét utáni fájdalom, illetve a műtét utáni látóképesség, látásélesség ne romoljon, a sebszéleket megfelelő módon kell egyesíteni.

 A szaruhártya fekélyek műtéti ellátásának technikája

A mély cornea fekélyek esetében a mélyebb rétegek igen lassan gyógyulnak meg, sőt egyes fekélyek gyorsan mélyülhetnek is, így bizonyos esetekben csak a műtéti ellátás mellett dönthetünk egy szaruhártya fekély kezelésekor.

Az egyik legelterjedtebb sebészi módszer az úgynevezett kötőhártyalebeny vagy graft készítése. A graft szó a humán orvosi és állatorvosi szaknyelvben bármelyik önálló szövetet vagy szervet jelenti, amely átültetésre alkalmas. A szemészetben graft megnevezés alatt általában a kötőhártyalebenyt értjük. Ilyenkor a szaruhártyát körbevevő kötőhártya területről származó szövettel fedjük a sérült szaruhártya területet, ezzel védve az érintett részt. Ha már emellett a műtéti eljárás mellett döntünk, akkor fontos tudni, hogy ez annak érdekében történik, hogy a szaruhártya ne szakadjon át, ne perforálódjon a mély rétegekig terjedő fekély miatt. A műtét után az állat szeme ijesztő és furcsa lehet, főleg, ha a szaruhártyára varrt kötőhártya rész kipirult, duzzadt. Viszont ez a kipirultság fokozatosan egyre halványabb lesz az idő előrehaladtával. Ez a kötőhártyalebeny a benne lévő erek lévén az érintett területen a gyógyulást elősegítő anyagokat biztosítja, valamint mechanikai módon védi a szemet. A műtét után intenzív szemkezelésre kell felkészülni, amely szemcseppek használatát jelenti. A legtöbb esetben teljes gyógyulás következik be egy kötőhártya graft alkalmazásával, viszont csak nagyon lassan, akár hónapok alatt fog csak teljesen rendbe jönni az állat szeme.

Napjainkban, bizonyos esetekben már egyéb szövetekből (pl. amnion membrán) is készíthető lebeny, amelyek alkalmazásával általában vékonyabb rétegben tudjuk fedni az érintett szaruhártya területet. Így a cornea gyorsabban nyeri vissza az eredeti görbületi állapotát és esztétikailag is szebb végeredményt kapunk.

Némely felületes, rendszerint ismeretlen oktanú fekélyeknél (úgynevezett indolens vagy boxerfekély) a keratotómia nevű műtéti technikát alkalmazzuk. Ilyenkor a cornea felső rétegeit mechanikusan kezeljük, ezzel elősegítve az ott lévő sejtek regenerációját. A keratotómia leggyakoribb formája a grid keratotómia, de egyéb más keratotómiás módszerek is léteznek. Az ilyen típusú fekélynél mi egy eltérő, viszonylag új műtéti módszert használunk, amelynek során egy gyémántfejű készülék segítségével eltávolítjuk a szaruhártya felületi sejtrétegét, majd ezt követően egy megfelelő méretű és görbületű terápiás kontaktlencsét helyezünk az állat szemére, amely a gyógyulás végéig védi a szemet. A terápiás kontaktlencse viselését általában meglepő módon jól viselik az állatok. Ez a technika kevéssé invazív, gyorsabban elvégezhető, gyorsabb gyógyulást eredményez, valamint a műtét után kisebb fájdalomérzetet okoz.

 dr. Fenyves Ildikó

A szemhéjállási rendellenesség gyakran előforduló állatorvosi szembetegség

A macska, kutya szemhéj műtét elvégzése szemhéjdeformitások esetén szükséges, amely elsősorban kutyákban fordulnak elő. A szemhéjak kifelé vagy befelé fordulását (főleg kutyákban) rendszerint genetikai ok okozza. Macskákban túlnyomórészt sérülés (pl.: verekedés) miatt láthatunk olyan szemhéj alakváltozásokat, amelyeket műtéti úton kell kezelni. Egyes kutyafajták sok esetben érintettek, főként a nagytestű, laza testfelépítésű kutyafajták közül a masztiff, a bernáthegyi, a moszkvai őrkutya, a leonbergi és a Bordeaux-i dog. A kisebb testű kutyáknál elsősorban a Shar Pei fajta és a spániel érintett.

A szemhéj deformitások tünetei

A szemhéjak rendellenes állása rendkívül sokféle lehet, a leggyakoribb, a szemhéjak befelé fordulása (entrópium). Ez leginkább az alsó szemhéjra jellemző. A befelé forduló szemhéj minden pislogásnál irritálja a szaruhártyát, a szem legkülső rétegét. Ez jelentős diszkomfort érzettel és fájdalommal jár, az állat hunyorog, szeme váladékozik. Súlyos esetben a szaruhártya átszakadhat, amely esetén csak sürgős műtéttel menthető meg a szem.

A szemhéjak kifelé is fordulhatnak (ektrópium), sőt gyakran úgynevezett kombinált entrópium – ektrópium (befelé és kifelé fordulás) is kialakulhat, melynek műtéti ellátása is bonyolultabb.

A szemhéjállási rendellenességek kialakulása és lefolyása

A szemhéj betegségei, deformitásai számos esetben már fiatal, fél – másfél éves korban észrevehetők és műtétileg kezelhetők. Viszont egyes esetekben idősebb korban alakulnak ki a fenti elváltozások. Ilyen például, ha az állat fejét vagy szemkörnyékét sérülés éri, és megváltozik a szemhéjak alakja, kontúrja, vagy ha fogyással járó betegségeknél annyira csökken a szem körüli (és mögötti) területen a zsírszövet, hogy a szem „beesik” és emiatt befelé fordulnak a szemhéjak. Az alapok megtalálásán kívül ilyen esetben is műtétileg kell javítani az állat szemhéjait, csillapítva a szem fájdalmasságát.

Részben a szemhéj deformitásokhoz tartozó kórkép, az ún. prominens orredő, pl. mopszban. Ennél az elváltozásnál az orr és a szem közötti bőrterület olyan ráncos, hogy a felemelkedő bőrredő sérti a szaruhártyát. A tartós irritáció a szaruhártya pigmentációját okozza. Ha kiterjedt formában jelentkezik, akkor jelentős látásromlást eredményez.

Amennyiben kutyájánál vagy macskájánál szemmel láthatóan befelé forduló szemhéjat vagy a szemhéj lógását észleli, mindenképpen állatorvosi vizsgálatra van szükség. Sürgős vizsgálatra van szükség akkor is, ha az állat hunyorog, fájdalmat jelez vagy váladékozik a szeme.

dr. Fenyves Ildikó

[one_second]

[/one_second]

[one_second]

A fagyasztásos epiláció vagy másnéven cryoepilatio módszert leginkább a rendellenes, számfeletti pillaszőrök eltávolítása során alkalmazzuk, amelyek a szemhéj szélén találhatóak. Az eljárás során a szőrtüszőket fagyasztjuk, így megakadályozva a szőrszálak újra kinövését.

Ezek a rendellenes szőrszálak (másnéven distichia) a Meibom mirigyekből indulnak ki, amelyek a szemhéjak területén elhelyezkedő faggyútermelő mirigyek. Ezek a rendhagyó szőrszálak okozzák a distichiasis nevű kóros állapotot, amely leginkább kutyákban fordul elő. Ennek az állapotnak a megszüntetése mindenképpen javasolt, mert ezek a nem megfelelően irányuló szőrszálak hosszú távon irritálhatják a szaruhártyát.

Milyen kutyafajtákban végezzük el leggyakrabban a cryoepilatiot?

Leginkább a spánielek (ezen belül is az amerikai cocker spániel) érintettek a distichiasis nevű szembetegségben, így náluk végezzük el legtöbbször ezt a fajta eljárást. Az előbbi kutyafajtán kívül a gyakorisági listán szerepelnek még a boxerek, az angol bulldogok, az uszkárok, a pekingi palotakutyák, a Shi-tzuk, a Sheltiek (shetlandi juhászkutyák), a retriever fajták és ezek keverékei.

Milyen esetekben távolítjuk el a rendellenes, plusz szőrszálakat?

Általában mindig eltávolítjuk, mégha bizonyos kutyafajtákban első ránézésre nem is okoz gondot évekig egy ilyen rendellenesen növő pillaszőr. Ugyanis ez az állapot bármikor megváltozhat. Ez a változás érintheti a szaruhártyát védő könnyfilm mennyiségét és minőségét valamint a szőrszál növekedési irányát, vastagságát is. E miatt egy viszonylag gyorsan és hirtelen kialakuló szaruhártya fekély jelentkezhet, amely egyben nagymértékű fájdalmat is okozhat.

A rendellenes pillaszőrök eltávolításának módszerei

Ha egyszerűen ,,csak” kihúznánk a rendellenesen növő szőrszálat, a problémát ezzel nem szüntetnénk meg véglegesen, mert néhány hét alatt ugyanúgy visszanőne. Invazívabb, erőteljesebb módszer alkalmazására van szükség, amely után nagy valószínűséggel nem nő ki újra az extra pillaszőr.

Régebben ezt a hővel vagy más módon alkalmazott epilációval (pl. elektroepiláció) oldották meg, viszont hátránya, hogy ez csak a felületesen lévő szőrtüszőket roncsolja. A mélyebben lévőket már nem éri el, így azok ugyanúgy fenntarthatják a szaruhártya irritációját.

Egyes esetekben a szemhéjszél plasztikai korrekciója is szóba jöhet, amikor a szemhéjszélhez nagyon közel lévő bőrterületet kimetsszük, ezzel megváltoztatjuk a szemhéj állását és megszüntetjük a szaruhártya irritációját. Ez utóbbi módszert abban az esetben választjuk, amikor nagyszámú, nagyon sűrűn elhelyezkedő, rendellenes állású pillaszőrök okozzák a problémát.

Ma már a legelterjedtebb módszernek a cryoepilatio számít, amikor a szőrtüszőt meghatározott hőfokon, adott ideig fagyasztjuk és ily módon roncsoljuk. Ez a technika a korábbi epilációs eljárásokhoz képest sokkal invazívabb, vagyis nagyobb mértékű szöveti roncsolást okoz, amelynek során a mélyebb rétegekben lévő szőrtüszőket is képesek vagyunk roncsolni. Fontos tudni, hogy a műtét után a kötőhártya duzzanatát, a szem váladékozását, ill. hunyorgást tapasztalhatunk. Ezen kívül kiállításokra járó kutyák tulajdonosainak számítania kell arra, hogy a műtött szemhéjszél pigmentáltsága csökken a műtét után, de ez az állapot néhány hónap múlva megszűnik és újra pigmentált lesz az érintett terület.

Mindent összegezve, az elsődleges cél a distichiasis műtéti megoldása során, hogy az állat fájdalmát és diszkomfort érzetét megszüntessük, vagy ha ez nem megoldható, akkor legalább ezeknek a mértékét csökkentsük, ill. a normál anatómiai viszonyokat visszaállítsuk. Ehhez a fent ismertetett módszerek közül kell kiválasztani a megfelelőt, amely a beteg állat problémáját a lehető legjobb mértékben megszünteti.

dr. Fenyves Ildikó

Napjainkban a macska, kutya szürkehályog műtét segítségével orvosolható. Mai ismereteink alapján gyógyszeres kezeléssel, megelőzéssel (szemcsepp, egyéb gyógyszer illetve táplálékkiegészítő) sem kezelni, sem megelőzni nem lehet ezt a szembetegséget. A műtét során az elhomályosodott szemlencsét egy phacoemulsificator nevű eszközzel eltávolítjuk és a helyére egy műlencsét helyezünk. Az emberek esetében ez a műtéti beavatkozás nagyon elterjedt, rutinszerűen végzik altatás nélkül. Viszont az állatorvoslás terén (kutya, macska és madár esetében) nem számít rutinműtétnek. Ugyanakkor már hazánkban is van néhány szemészetre specializálódott intézmény, ahol biztonsággal el lehet végezni ezt a műtétet.

A szürkehályog műtét előtt elvégzendő vizsgálatok

Az állat teljes kivizsgálása szükséges a műtét előtt. Ennek során fizikális vizsgálat, vérvizsgálat, hasi ultrahangvizsgálat, illetve ha szükséges más kiegészítő vizsgálat (pl. szív ultrahangvizsgálat vagy EKG-vizsgálat) történik. Ezen kívül szükséges egy elektroretinográfiai (ERG) vizsgálat is, amely segítségével az ideghártya funkciója ellenőrizhető. Ha az ERG-vizsgálat során azt tapasztaljuk, hogy a retina (ideghártya) nem működik megfelelően, akkor nincs értelme a szemlencse eltávolításának és az új műlencse behelyezésének, mert az állat ugyanúgy nem fog látni a műtét után.

Ha ezeknek a vizsgálatoknak és feltételeknek megfelel az állat, akkor mély altatásban elvégezhető az érintett szemen (akár mindkettőn) a szürkehályog műtét.

A szürkehályog műtét menete kutyákon és macskákon

Amíg embereknél ezt a fajta beavatkozást altatás nélkül végzik el, addig az állatokon ezt csak mély narkózisban lehet megtenni. Maga a műtét olyan műtőben történik, amely a szemészeti beavatkozások elvégzésére alkalmas és a megfelelő eszközökkel felszerelt. Az operáció során egy humán szemészorvos, három szemész állatorvos, egy altató állatorvos és két asszisztens van jelen.

A műtét alatt külön altató állatorvos felügyeli az állat altatását, mialatt altatógázt és párhuzamosan folyamatos intravénás fájdalomcsillapító infúziót kap az állat. A testhőmérsékletét melegítőpárnával tartjuk optimális keretek között, az élettani paramétereit pedig figyelőmonitor segítségével ellenőrizzük.

A műtéti technika lényege, hogy az állat szaruhártyájának széli részén egy sebet készítünk, amely néhány milliméteres nagyságú. Ezen keresztül egy speciális eszköz segítségével, a phacoemulzifikátorral feldaraboljuk az elhomályosodott szemlencsét, majd eltávolítjuk. Mivel a szemlencse tokjának egy része a helyén marad, így ebbe helyezzük bele az összehajtott állapotban lévő műlencsét a szaruhártyán ejtett seben keresztül. Amikor a műlencse a szem belsejébe kerül, ott kinyílik és rögzül. A műlencsék, amelyeket behelyezünk, kifejezetten kutyáknak illetve macskáknak készültek különböző méretben.

Az állat műtéti előkészítése kb. 30-60 percig tart, míg maga a műtét 15-45 percig. Az operáció után mintegy 4 órán keresztül figyeljük az állatot, közben az állapotát folyamatosan ellenőrizzük, végül a teljes ébredést követően hazaadjuk.

Lehetséges komplikációk a szürkehályog műtét után

A szürkehályog műtét sikerességét nagymértékben befolyásolja, hogy az állat tulajdonosa megfelelően van-e tájékoztatva, a műtét előtti vizsgálatok kedvező eredményűek-e illetve a műtét utáni időszakban optimálisan alakul-e az állat kezelése. Mindezek megléte mellett a felépülés 90-95%-ban eredményes lesz, és az állat újra látóképes lesz. Emiatt nagyon lényeges pont, hogy a szürkehályog műtéttel kapcsolatos információkat az állattulajdonos ismerje és elfogadja, valamint az alábbi lehetséges műtét utáni komplikációkról tudomása legyen.

A műtét után előfordulhat, hogy az állat műtött szemében belső szemgyulladás, uveitis alakul ki. Ez az esetek többségében szemcseppel kezelhető.

Olykor letapadások, összenövések is létrejöhetnek az elülső szemcsarnokban, amely akadályozhatja a pupilla mozgását vagy akár hosszabb távon szemnyomás növekedést is eredményezhet.

Az endophthalmitis (a szem belső gennyes gyulladása) mint szövődmény nagyon ritka, viszont ha kialakul, akkor a szemgolyót veszélyeztető állapotot idézhet elő.

Olykor előfordulhat, hogy hónapokkal, akár évekkel később a műtét után a műlencse mögött homály alakul ki. Ez a hátulsó lencsetok megvastagodásából adódhat. De ritkán a műlencse helyzetváltozása is kialakulhat. Olykor az is előfordulhat, hogy a kialakult szövődmények csak egy újabb műtéttel kezelhetőek.

Összességében azt lehet mondani, hogy a fenti szövődmények ritkán jönnek létre, a szemgolyó elvesztését okozó szövődmény pedig az állatoknál is elvétve alakul ki.

Amennyiben az állat közvetlenül szürkehályog műtét előtt áll, kérjük, figyelmesen olvassa át a lentebb található részletes műtéti tájékoztatót!

Kutyák és macskák szürkehályog műtétével kapcsolatos információk az állattartók számára:

dr. Fenyves Ildikó

 Tisztelt Látogató!

Az alábbi tájékoztatónk jelenleg feltöltés alatt áll. Kérjük, látogasson vissza később!

 


1 2 3
Copyright 2014 Kisállat Szemészet. Minden jog fenntartva.
error: Content is protected !!